DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PROFESJONALNEJ FOTOGRAFII

Jak zacząć fotografować modę?

Zainteresowała cię fotografia mody? Niekoniecznie musisz być zawodowcem, żeby zacząć zarabiać na swoim hobby. Każdy jakoś zaczynał. Dziś przedstawiamy krótki poradnik dla tych, którzy chcieliby zacząć fotografowanie mody.

Mały słowniczek

Na początku przyda się rozróżnienie typów fotografii wizerunkowej. Z reguły wyróżnia się trzy: ‘fashion’, ‘glamour’ oraz ‘beauty’. Najpopularniejszą z nich i prowadzoną na naprawdę gigantyczną skalę jest fotografia typu fashion, ponieważ dotyczy przede wszystkim stylizacji i ubrań. Od niej właśnie zaczyna większość blogerek modowych! W tym typie fotografii modelka nie jest najważniejszym elementem zdjęcia, pierwsze skrzypce gra strój, jak już wspomnieliśmy, stylizacja. Chodzi o to, by odpowiednio wyeksponować i zainteresować danym produktem, który modelka zaprezentuje w ciekawy sposób. Kolejnym typem fotografii wizerunkowej jest glamour, uprawiany już w XIX wieku we Francji. Tutaj chwałę oddaje się modelce, sile jej kobiecości i seksapilowi. Liczą się piękne sylwetki i twarze, skupiamy się na modelce, a stylizacja czy dodatki są jedynie dodatkiem, czyli zupełnie odwrotnie, niż w pierwszym typie. Natomiast jeśli chodzi o beauty, ten typ fotografii eksponuje raczej fragmenty ciała, skupiając się na twarzy, uszach, cerze, dłoniach, paznokciach, ponieważ ma na celu zaprezentowanie działania kosmetyków. W fotografii beauty często również eksponuje się biżuterię czy drobne dodatki. Przykładem takich zdjęć może być jakakolwiek reklama z salonu piękności.

Obserwuj

Zakładamy, że jeżeli chcesz fotografować modę to interesujesz się nią w jakimś stopniu. Dlatego bardzo ważne jest, by obserwować style i trendy na ulicach czy pokazach wręcz cały czas, przy każdej nadarzającej się okazji, nawet jeśli jest to tylko krótki spacer z psem. Fotograf mody musi być ciekawski, spostrzegawczy i pomysłowy. A propos pomysłów – zawsze miej przy sobie notatnik i ołówek, by na bieżąco zapisywać swoje spostrzeżenia i pomysły. Może na początku wydawać się to dziwnym zabiegiem, ale gwarantujemy, że jeśli wejdzie ci w nawyk na pewno nie raz na tym skorzystasz.

Inspiruj się wszędzie

Podobnie jak z obserwacją ludzi – oglądaj blogi modowe, profile modelek i projektantów na instagramie, rozmawiaj z innymi fotografami i modelkami, jeśli tylko masz okazję. By wybić się w tym środowisku potrzebujesz nie tylko trochę szczęścia, umiejętności i pomysłów, ale i wiedzy oraz chęci ciągłego rozwoju. W tej chwili fotografia wizerunkowa to najprężniej rozwijająca się gałąź fotografii, więc trendy zmieniają się co chwilę. Dobrym pomysłem jest też czytanie czasopism branżowych. Życzymy powodzenia!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *