DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PROFESJONALNEJ FOTOGRAFII

Jak współpracować z projektantem mody?

Czy wiesz, w jaki sposób pracują projektanci? Na czym im zależy? To niełatwe podczas sesji zdjęciowej pogodzić ich oczekiwania z twoją wizją artystyczną, jeśli jesteś fotografem modowym. Od dziesiątek lat krążą legendy dotyczące pracy projektanta mody z fotografem, a zazwyczaj kończy się na tym, że albo się doskonale dogadują, albo wcale. Jak to rozgryźć?

Typy fotografii mody

Na początek zajmijmy się typami fotografii mody. Jeśli jesteś początkującym fotografem, warto znać podstawowe pojęcia słownikowe z tej dziedziny, co na pewno w jakimś stopniu ułatwi współpracę. Generalnie fotografię modową dzieli się na: fashion, glamour oraz beauty. Przy czym fashion stanowi naprawdę gigantyczny przemysł, bo dotyczy stroju, odzieży, detali. Modelki lub modele nie są najważniejsi, ponieważ wszystkim zależy głównie na tym, by wyeksponować nowe kroje. Oczywiście pula rośnie, kiedy dany produkt jest prezentowany przez sławną fotomodelkę, ale to już trochę inna sprawa. Fotografia glamour powstała w XIX wieku we Francji i cieszyła się tam bardzo dużą popularnością. Na pierwszym planie stoi modelka, jako fotograf skupiamy się na podkreśleniu jej osobowości, seksapilu i kobiecości. Natomiast fotografia beauty to również bardzo znany odłam dziedziny fotografii, skupia się wokół urody, twarzy, włosów, paznokci, dłoni, uszu, a ma na celu zademonstrowanie cudownego działania kosmetyków.

Od czego zacząć

Zakładamy, że posiadamy już podstawowe umiejętności fotograficzne i wiemy, jak ustawić aparat w stosunku do światła. Teraz musimy mieć pomysł na zdjęcie lub całą sesję. Bardzo dobrze sprawdza się założenie specjalnego notatnika na pomysły i noszenie go ze sobą wszędzie, niezależnie od miejsca (razem z ołówkiem). Jak wiadomo, dobre pomysły przychodzą nam czasem do głowy w bardzo dziwnych sytuacjach, więc lepiej być przygotowanym. Obserwuj bacznie otoczenie, ludzi, plenery i zapisuj te obserwacje, miejsca na sesje itd. Fotograf mody musi być ciekawy świata i gotowy na wyzwania.

Pomysłowość

Tak, bycie fotografem wcale nie jest proste. I nikt nie mówił, że będzie. To trudna sztuka, bo musisz połączyć technikę z pewnym artyzmem. To samo dotyczy się projektantów. Przed sesją zdjęciową, najlepiej spotkać się z projektantem i porozmawiać o waszych wizjach artystycznych, przedstawić mu swoje pomysły i pokazać wcześniejsze zdjęcia. Pamiętaj, że pomimo tego, że razem jesteście artystycznymi duszami, to wzajemny szacunek i wyrozumiałość stanowią tu podstawę do jakiejkolwiek współpracy. Znaleźć wspólny słownik i wiedzieć, czego nawazajem od siebie oczekujecie. To nieprawdopodobne, ile można się nauczyć pracując razem!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *