DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PROFESJONALNEJ FOTOGRAFII

Jak robić sesje zdjęciowe

Co wziąć pod uwagę przygotowując się do sesji modowej? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że to bardzo poważne i czasochłonne przedsięwzięcie. Zwykle tak jest, że za jednym zdjęciem ukrywa się skomplikowana historia powstania, dziesiątki stron pomysłów i harmonogramu, nieprzewidziane sytuacje i cały sztab ludzi.

Jak przygotować się do sesji modowej?

Zacznijmy od podstawowych informacji. Sesja zdjęciowa powinna być planowana z odpowiednim wyprzedzeniem, minimum siedem dni. Oczywiście doświadczony fotograf ma już swoje rytuały i sprawdzone rzeczy, ale jeśli dopiero zaczynasz nie możesz zostawić wszystkiego na ostatnią chwilę. Jest wiele elementów, o których trzeba pomyśleć jeśli jesteś głównym organizatorem sesji – np. znalezienie odpowiednich modeli i modelek, zamówienie studia, opracowanie wspólnej koncepcji sesji, budowa scenografii, umówienie się ze stylistami, makijażystami, wizażystami, asystentami… kluczem do sukcesu jest współpraca. Jedna osoba nie zdoła wykonać wszystkich zadań, albo wykona je kosztem jakości, co również nie jest wskazane. Oczywiście, że wszystko zależy od budżetu sesji, ale jeśli taki posiadasz, nie ma co oszczędzać. Musimy być przygotowani na różne scenariusze.

Specjaliści

Dobrze jest znaleźć specjalistów, ludzi, którzy wiedzą co robią i mają w branży jakieś doświadczenie. Przy sesjach reklamowych zazwyczaj pracuje około pięciu osób i jak pokazuje praktyka, taka ilość to wręcz minimum. Organizacją sesji zajmuje się producent i to on staje się osobą decyzyjną, „zaklepuje” wszystko, od umów z modelkami, przez wynajęcie studia, aż po catering. Pamiętaj o tym, że profesjonalna sesja zdjęciowa nie obędzie się bez osoby, która zna się na makijażu zdjęciowym i stylizacji – po prostu ma oko na rzeczy, które lubi obiektyw.

Dlaczego fotograf powinien mieć asystenta?

Asystent fotografa nie zajmuje się robieniem kawy i sprzątaniem. Ta rola bardzo często jest błędnie rozumiana. Asystent fotografa zajmuje się … aparatem fotograficznym. Ustawia oświetlenie, biega z blendą i jest odpowiedzialny za pliki zdjęciowe, czyli wgrywa je na komputer i przekazuje grafikowi bądź retuszerowi.

Casting na modelów

To bardzo częste, że szukając osób, które spełnią koncepcję sesji organizuje się castingi. Kto kiedykolwiek robił casting, wie jaka to żmudna i czasochłonna praca. Liczy się jednak efekt, a żeby osiągnąć oszałamiające wyniki trzeba się natrudzić.

Co jest jeszcze pomocne?

Trzymanie się harmonogramu. Wiadomo, że podczas sesji zdjęciowej dzieje się bardzo dużo, ale praca zgodnie z planem pozwoli ci zapanować nad chaosem i zrealizować wszystkie pomysły punkt po punkcie.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *