DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PROFESJONALNEJ FOTOGRAFII

Jak fotografować modę?

Fotografowanie mody rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim jest to praca zespołowa, bo oprócz fotografa i modelki, na planie znajduje się zazwyczaj o wiele więcej osób. Fotograf nigdy nie jest odpowiedzialny za wszystkie elementy sesji zdjęciowej, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, bo pozwala na wykazanie się też innym osobom. Niech każdy robi to, na czym się zna.

Praca na zlecenie

Zawód fotografa jest zawodem specyficznym z tego względu, że trudno znaleźć pracę na stałe, chyba że pracujesz w zakładzie fotograficznym i wykonujesz zdjęcia do dokumentów. Jednak w zdecydowanie większej liczbie przypadków jest to praca na zlecenia – więc niejako trzeba dostosować się do wymagań zleceniodawcy. Tak to działa w fotografii mody, gdzie do sesji zdjęciowej angażuje się zazwyczaj dyrektora kreatywnego, fotoedytora z czasopisma, stylistę, wizażystę, scenografa, asystentów i pomocników – no i oczywiście fotografa i modelki/modelów. Każda z tych osób ma określone zadania, np. dyrektor kreatywny jest odpowiedzialny za koncepcję sesji zdjęciowej i zgranie tej koncepcji z odgórnymi wymogami klienta, a stylista dobiera stroje.

Jak się przygotować do sesji modowej?

Od razu nasuwa się skojarzenie, że w małym studiu i przy takiej ilości osób praca może być znacznie utrudniona, niż luźne wyjście w plener. Dlatego do modowej sesji trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba wybrać temat sesji i nakreślić ramy scenariusza, dać wszystkim ogólny zarys tego, jak będzie wyglądać ich praca. Dobrze działają dokładne harmonogramy, wiadomo, że nigdy nie wyjdzie to idealnie, ale przynajmniej unikniemy niepotrzebnego chaosu. Wybieramy modeli, którzy wpasują się w stylistykę sesji, zlecamy przygotowanie ubrań i rekwizytów. Ważne jest, by wiedzieć, w jakim miejscu odbędzie się sesja (oraz o której godzinie). Najbezpieczniejszą lokalizacją jest studio, ale wiadomo, że nie zawsze ma się do takiego dostęp, dlatego w tym punkcie bardzo ważna będzie nasza kreatywność. Dobrze by było wcześniej przetestować wybraną lokalizację, żeby dobrać do niej odpowiedni sprzęt, co zazwyczaj jest sprawą bardzo kłopotliwą. Generalnie: trzeba ogarnąć wszystkie szczegóły i raczej nie zdawać się na powiedzenie „jakoś to będzie”, bo przecież wszystkim chodzi o to, by sesja odbyła się w miłej atmosferze i w profesjonalny sposób.

Nie bój się improwizować

Pomimo tego, że najlepiej trzymać się ustalonego harmonogramu, nie zamykaj się na improwizację. Tak to bywa, że czasem pomysły przychodzą w najmniej oczekiwanym momencie i nie można ich zignorować. Jeśli odkryjesz jakieś ciekawe zestawienie kolorów czy pozy – powiedz o tym głośno i wprowadź plan w życie!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *