DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PROFESJONALNEJ FOTOGRAFII

Fotografia reklamowa z psychologicznego punktu widzenia

Co jakiś czas mówi się głośniej o wybranych kampaniach reklamowych. Niektóre z nich szybciej schodzą z afisza, niż na niego weszły, ale nikt nie uzna tego za stratę dla firmy – sam rozgłos zrobił swoje. Ludzie będą chcieli sprawdzić, o co tyle szumu i wydać własną opinię, która albo potwierdzi zarzuty, albo uspokoi społeczeństwo, że tak naprawdę nie ma o czym gadać.

Psychologia społeczna

To bardzo prosty mechanizm psychologii społecznej. Skandal i rozgłos. Wystarczy niewiele by zyskać naprawdę dużo. Powiedzmy, erotyzm i seksualność w reklamach. Dzisiaj te granice zostały poprzesuwane o wiele dalej, niż kilkanaście lat temu, ale nadal w pewnych uwarunkowaniach rodzą bunt społeczny i pełne oburzenia głosy. Wystarczy przypomnieć sobie kampanie reklamowe popularnych zupek instant, na których zdjęciach widniały dwuznaczne hasła i fragmenty ludzkiego ciała. Kampania ta została wycofana po kilku tygodniach, ale i tak zrobiła, co miała zrobić.

Fotografia ma niezwykłą moc w przekazie reklamowym

I wiedzą o tym te osoby, które powinny o tym wiedzieć. Zdjęcie ma wzbudzać cały wachlarz emocji. Niezależnie od tego, czy zobaczymy roznegliżowaną modelkę na motorze z puszką piwa w ręku, czy kilka uroczych szczeniaczków nieporadnie jedzących karmę z miski. Zdjęcie ma zapaść w naszej pamięci na tyle skutecznie, że kiedy pójdziemy do sklepu wybierzemy właśnie ten produkt spośród setek innych dostępnych na półce.

Ładniejsza rzeczywistość

Na zdjęciach reklamowych zazwyczaj przedstawia się rzeczywistość idealną. Nie jest to nadużycie, tak właśnie działa reklama i sama sztuka fotografii, że w dowolny przez siebie sposób możemy interpretować otaczający nas świat. Ten fakt został wykorzystany przez twórców reklam i dzięki temu możemy podziwiać idealne kuchnie, w których gotuje idealna mama, zmywać naczynia pomaga idealna córka, kiedy przy stole bawią się idealny ojciec z idealnym synem. Już po tym zdaniu łatwo dostrzeżemy, że w budowaniu ładniejszego świata biorą udział stereotypy relacji czy zachowań, jakie są żywe w naszym społeczeństwie.

Zdjęcia stylizowane

Do budowania idealnego wizerunku często potrzebni są styliści. Chodzi przecież o to, by możliwie jak najbardziej uatrakcyjnić dany produkt czy usługę. Co się sprzedaje? Młodość – dlatego w reklamach np. popularnych sieci fast food lub jakiegokolwiek jedzenia zazwyczaj możemy zobaczyć młode i ładne osoby. Natomiast usługi, które wymagają pewnej powagi, np. reklamowanie nowego salonu stomatologicznego czy kancelarii prawnej, zazwyczaj przedstawia nam również młodych, ale nieco poważniejszych ludzi ubranych w odpowiednie stroje! Oczywiście, większość z nich, to aktorzy.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *