DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PROFESJONALNEJ FOTOGRAFII

Czym tak naprawdę jest fotografia reklamowa?

Często kluczem do zrozumienia oczywistych kwestii jest przyjrzenie się im od podstaw. Dziś weźmiemy pod lupę pojęcie fotografii reklamowej. Czym tak właściwie jest? Jakie są jej plusy, a jakie minusy?

Czym jest fotografia reklamowa

W dosyć encyklopedyczny sposób fotografię reklamową można opisać jako specyficzny rodzaj reklamy, którą odbiera się w mało świadomy sposób. Dlatego tak często mówi się, że np. jakaś gwiazda telewizji dosłownie wyskakuje z lodówki. Potencjalny odbiorca podczas codziennych czynności, takich jak podróż tramwajem, autobusem czy samochodem jest bombardowany różnego rodzaju bilboardami, które wiszą jeden obok drugiego i czasem przedstawiają dwa odległe od siebie produkty. Patrzymy na nie bezmyślnie, nie zdając sobie sprawy, że nasz umysł właśnie bardzo dokładnie zapamiętuje fragmenty tych obrazów tak, by wręcz „wryły” się nam one w pamięć.

Tak pracuje mózg

Na tym też polega fenomen naszego mózgu, który wbrew pozorom najlepiej poznaje i utrwala świat poprzez obrazy, dodając do nich nasze odczucia, skojarzenia i wspomnienia.

Typy fotografii reklamowej

Fotografię reklamową możemy podzielić na: zewnętrzną, prasową i bezpośrednią. Zewnętrzna to fotografia sytuacyjna, która pokazuje nam rzeczy pozornie niezwiązane z reklamowanym produktem, bo ma na celu wywołanie emocji, zaskoczenia odbiorcy itd. Na przykład reklama ubrań, a w kampanii wykorzystuje się zwierzęta lub osoby chore na anoreksję. Fotografia w prasie nasuwa skojarzenia z reklamowanym towarem, jest jego tłem, na przykład reklamy perfum czy kosmetyków przedstawią ludzi o idealnej cerze itd. Natomiast reklama bezpośrednia, tak jak sama nazwa wskazuje, w sposób bezpośredni pokazuje nam dany produkt.

Sekwencje reklamowe

Dosyć często stosowanym narzędziem są sekwencje reklamowe, które działają tak, że np. na kilku stronach czasopisma przedstawia się dany produkt. Ubiera się reklamę w jakąś historię, która zaciekawia odbiorcę. Często też stosuje się to narzędzie na bilboardach, kiedy co jakiś czas publikuje się nową zapowiedź produktu w ramach tej samej kampanii reklamowej. Celem jest wywołanie napięcia i oczekiwania na produkt.

Technika

Ważne jest, by fotografie, które reklamują dany produkt były czytelne, kolorowe, zwracające na siebie uwagę. To raj dla grafików, bo nawet przy pozornie prostym zdjęciu można dać popis swoich umiejętności graficznych. Nierzadko zdarza się, że zdjęcia reklamowe to prawdziwa sztuka! Ale nie zdajemy sobie sprawy, ile pracy kosztuje wyprodukowanie choćby jednego zdjęcia. Zdecydowanym plusem takiej reklamy jest jej widoczność, a minusem cena. Trzeba więc na chłodno przeliczyć ewentualne zyski i straty.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *