DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PROFESJONALNEJ FOTOGRAFII

Co robić, by być dobrym fotografem mody?

Interesuje Cię fotografia wizerunkowa, a może sesje mody, te artystyczne oraz komercyjne? Nie ważne, który rodzaj fotografii znajduje się w kręgu Twoich zainteresowań, istnieją pewne zasady, dzięki którym możesz osiągnąć sukces i zapewnić sobie intratne zlecenia. Dbałość o szczegóły, chwytanie momentów, uwypuklanie piękna, podkreślanie osobowości modelki – magia, której nie da nauczyć się z książek.

Praktyka czyni mistrzem

Pomimo tego, że dobrze skończyć kurs fotografii lub szkołę, bo dzięki temu zyskamy nieocenione zaplecze teoretyczne i poznamy różne techniki robienia zdjęć, to właśnie w praktyce uczymy się zawodu. Warto uczyć się od najlepszych oraz podglądać ich nawyki. Które z nich są najbardziej istotne w pracy fotografa modowego bądź wizerunkowego? Skoro pewnych rzeczy nie możemy się nauczyć z książek, to w jaki sposób możemy nabyć takie umiejętności? Jak przygotować się do sesji, skąd czerpać inspiracje? Młodzi fotografowie z pewnością mają wiele pytań i, niestety mniej odpowiedzi.

Obserwuj

Fotograf pozostaje fotografem nawet poza planem zdjęciowym. Nawet podczas wakacji albo przerwy obiadowej. Jeśli jesteś fotografem z krwi i kości, nawet nie zwracasz zbytniej uwagi na to, że przez cały czas obserwujesz otoczenie w poszukiwaniu ładnych albo ciekawych kadrów. Przy okazji spaceru szukaj nowych miejsc do sesji zdjęciowych, nowych twarzy, nie bój się zagadywać do ludzi, którzy cię zainteresują.

Rozwój

Branża fotograficzna rozwija się dynamicznie od kilkunastu lat. Jeśli chcesz być dobrym fotografem, musisz za tym nadążać i nie zatrzymywać się na ulubionych i sprawdzonych technikach robienia zdjęć czy sprzęcie. Bądź na bieżąco z wiadomościami w branży, znaj ceny usług, czytaj literaturę, blogi tematyczne, szukaj informacji, gdzie tylko to możliwe.

Decyzyjność

Dobrze wiesz, że podczas sesji możesz zrobić nawet kilkaset zdjęć, w tym po kilkadziesiąt z jednego ujęcia. Dlatego decyzyjność to ważna cecha, wybierz najlepsze twoim zdaniem zdjęcia i je opracuj. Dobry fotograf umie dostrzegać piękno tam, gdzie jest niewidoczne, widzieć potencjał tam, gdzie „zwykły” człowiek nie zwróciłby na to uwagi.

Nie zamykaj się w jednym obszarze zainteresowań

To znaczy, że powinieneś znać przynajmniej podstawy z dziedzin pokrewnych, na przykład retuszu czy pracy z zaawansowanymi programami graficznymi. Nie zawsze będzie przy tobie grafik, który odpowiednio zajmie się zdjęciami.

Inspiruj się

Inspiruj się dobrymi obrazami z przeszłości, ale musisz potrafić odnaleźć się w rzeczywistości. Nie chodzi o kopiowanie cudzych pomysłów, ale o inspirowanie się nimi, a wiadomo, że istnieje cienka granica pomiędzy kopiowaniem a inspiracjąDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *